Reklama
  • Czwartek, 16 lutego (14:00)

    Jak odzwyczaić dziecko od słodyczy?

Mój 5-letni synek uwielbia słodycze, zwłaszcza cukierki. Martwi mnie to, bo je ich zdecydowanie za dużo. Jak go od tego odzwyczaić?

1. Przysłowie mówi: czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal. Nie zostawiaj więc ciastek czy cukierków na stole, bo dziecko się o nie upomni. Łakocie przechowuj w szafkach, których maluch na pewno sam nie otworzy.

2. Wprowadź w domu zwyczaj jedzenia słodyczy tylko od czasu do czasu. Wyznaczcie wspólnie „słodkie dni” (np. niedziele, święta i uroczystości rodzinne), podczas których malec będzie mógł nasycić się nimi do woli.

Reklama

3. Pilnuj, by rodzina i znajomi nie „dokarmiali” synka słodkościami. Uprzedź, żeby nie przynosili ich w prezencie.

4. Nie przekupuj dziecka słodyczami. Nie traktuj ich jak nagrody („Jak zjesz warzywa, to dostaniesz ciastko”) czy pocieszacza („Nie płacz, chodź, dam ci cukierka”).

5. Nie jedz słodyczy przy dziecku. Pamiętaj, że to ty jesteś dla synka przykładem, dlatego jeśli trudno ci zrezygnować z podjadania, sięgaj po zdrowe przekąski, np. suszone owoce.

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Pierwsza zasada brzmi: przykład idzie z góry. Jeśli więc chcesz nauczyć dziecko, by odkładało pieniądze, ty też to rób. Druga zasada: oszczędzanie musi mieć cel, i to przyjemny dla dziecka (np.... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.