• Wtorek, 31 stycznia (13:00)

Gdy przedszkolak zapomina o obowiązkach

Chcę, żeby moja 5-letnia córka była samodzielna i odpowiedzialna, dlatego wyznaczyłam jej w domu pewne obowiązki. Niestety, zdarza się, że o nich nie pamięta.

1. Dzieci są tylko dziećmi i mają prawo czasem zapomnieć o swoich obowiązkach. Nam, choć jesteśmy dorośli, też się to od czasu do czasu zdarza. Zamiast się denerwować, przypomnij córce, co miała zrobić.

2. Nie praw kazań, nie krzycz, nie rób wymówek, bo to odniesie odwrotny skutek od zamierzonego. Możesz krótko powiedzieć: „Kasiu, podlej kwiatki” albo zastosować metodę, z której ja chętnie korzystałam w stosunku do swoich wnuków, bo uważam, że rozwija empatię. Gdy pytałam: „Ciekawe, dlaczego ten kwiatek jest taki smutny?”, maluch natychmiast domyślał się, że roślinka jest spragniona i trzeba ją napoić.

3. Możesz też przypominać córeczce o obowiązkach, pisząc do niej liściki, np. od zapomnianej bluzy: „Nudzę się, gdy leżę sama na tapczanie. Wolałabym wisieć razem z moimi koleżankami w szafie”. Nawet jeśli mała jeszcze nie zna literek, będzie ciekawa, co tam jest napisane. Przeczytaj jej kartkę, a gwarantuję, że natychmiast schowa bluzę do szafy.

4. Chwal dziecko za wykonaną pracę. Rób to tak, aby miało poczucie, że rzeczywiście zauważasz, co zrobiło. A więc zamiast „Bardzo dobrze!”, powiedz: „Widzę, że poodkurzałaś dokładnie, zniknęła nawet pajęczyna z rogu”.